"Jeden zero dla Baśki" recenzja Elżbieta Rusiecka


 Nie miałam wcześniej do czynienia z twórczością tej autorki, dla mnie to coś nowego, innego niż to co, do tej pory czytałam.

Cofamy się w czasie, uroki specyficznych lat sześćdziesiątych, szara rzeczywistość PRL-u. Główna bohaterka to Baśka nauczycielka języka polskiego,jak na tamte czasy osoba bardzo wykształcona. Baśka to przede wszystkim marzycielka z głową w chmurach, czekała na swoją wielką miłość, śniła o księciu z bajki.
Marzenia, marzeniami a w szarej rzeczywistości na drodze Baśki staje Eryk, wolny duch, dziecko kwiatu, utrzymanek ludu.
Związek z Hipisem, od początku był skazany na niepowodzenie, ale Baśka to romantyczka, wierzyła w wielką miłość. Wszystko układa się pięknie do momentu, dopóki okazuje się, że Baśka jest w ciąży. Czar prysł, książę odjechał w siną dal, Baśka zostaje sama z dzieckiem, niby nic wielkiego, ale pamiętajcie, że są to lata sześćdziesiąte, jest to pogwałcenie wszystkich zasad moralnych.

Elwira Watała nie ulega wątpliwości, że posiada swój niepowtarzalny styl. Styl nacechowany satyryczno – ironicznym- specyficznym humor oraz ciętym językiem. Bo celem autorki było ośmieszenie i krytyka określonych postaw i wad ludzkich oraz ukazanie hipokryzji ówczesnych czasów.

„Jeden zero dla Baśki” to opowieść o pragnieniu i poszukiwaniu prawdziwej miłości, zakłamanej moralności i hipokryzji społecznej w komunistycznej rzeczywistości. Wszystko to zostało, wzmocnione, nie koniecznie subtelnymi scenami erotycznymi z życia bohaterów.

To, co mi się nie podobało, wręcz przeszkadzało to historyczne wstawki, wytrącając z wątku głównej historii. Narrację zastosowano w sposób niestandardowy, zarówno trzecioosobowa, jak i drugoosobowa.

Dla wielu czytelników, książka może nie przypaść do gustu. Jednak czyż nie powinniśmy, próbować, eksperymentować, zapoznawać się z różną twórczością. Dla mnie była to jednorazowa literacka przygoda, którą potraktowałam jak wyzwanie.
Bardzo dziękuję Wydawcy Panu Arkadiuszowi Siejda za możliwość zapoznania się z tak nietuzinkową twórczością.



 

Komentarze

Popularne posty